Bezdech senny często zadawane pytania

Bezdech senny jest zaburzeniem, które spowodowało wiele przedwczesnych zgonów. Ważne jest, aby zdiagnozować bezdech senny, jak najszybciej i leczyć pacjenta zanim wystąpią powikłania.

Co to jest bezdech senny?

Jest to zaburzenie snu, który powoduje zatrzymanie oddechu podczas snu. Każda przerwa w oddechu trwa 10-20 sekund. To wstrzymanie oddechu może wystąpić więcej niż 30 razy w ciągu godziny.

Co powoduje bezdech senny?

Bezdech senny jest spowodowane, gdy wystarczy powietrze nie dociera do płuc. Jest to przede wszystkim ze względu na niedrożność górnych dróg oddechowych. To się nazywa obturacyjny bezdech senny (OSA) najczęstszym rodzajem bezdechu. Przyczyny OSA to osłabienie mięśni gardła, otyłość i powiększone migdałki lub migdałki. Innym typem bezdechu sennego nazwie Centralny bezdech jest spowodowany tym, że region mózgu, który kontroluje oddychanie nie wysyła odpowiednie sygnały z oddychaniem.

Kto jest w grupie ryzyka OSA?

Każdy może mieć bezdech senny. To jest bardziej powszechne u mężczyzn. Wyniki pokazują, że jeden na 25 mężczyzn w średnim wieku, a jedna na 50 kobiet w średnim wieku mają bezdech. Może on być także dziedziczna. Inni użytkownicy, którzy są zagrożeni są ludzie, którzy chrapią głośno, którzy są otyli, a te z wysokim ciśnieniem krwi i wąskie przejście powietrza.

Jakie są objawy bezdechu sennego?

Objawy bezdechu sennego są głośne chrapanie, bezsenność, częste dysząc podczas snu, brak koncentracji, wahania nastroju, bóle głowy rano, problemy z pamięcią, suchość w gardle i częste oddawanie moczu w nocy.

Jak to jest zdiagnozowana?

Badanie snu jest wykonywana w celu ustalenia, czy dana osoba ma bezdech senny, czy nie. Najpopularniejszym narzędziem jest polysomnogram. Wykonuje się ją, gdy pacjent jest w stanie uśpienia. Rejestruje aktywność mózgu, ruchy gałek ocznych , oddychanie, szybkość rytmu serca i procentową zawartość tlenu we krwi. Test ten można przeprowadzić w szpitalu lub w domu.

Na czym polega leczenie dostępne dla OSA?

CPAP lub ciągłego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych jest leczenie dostępne dla OSA. W tym celu pacjent nosi maskę nosową. pompuje powietrze o stałym ciśnieniu, który odpowiada osobie. Posiada również nawilżacza, który uniemożliwia wysuszenie kanał nosowy.

Co mogę zrobić, aby złagodzić bezdech?

Lek zaleca się w leczeniu bezdechu, ale można też zrobić pewne rzeczy ze swojej strony, aby zapobiec wystąpieniu bezdechu. Należą do nich zmniejszenie masy ciała, jeśli są otyłe, rzucenie palenia, zmniejszając spożycie alkoholu i unikanie leków takich jak środki nasenne lub uspokajające, które wpływają na oddychanie.

– autor artykułu